ADHS Ne Demek? | Disleksi

ADHS Ne Demek?

ADSH ne demek konusu bu konuyu bir yerlerden duymuş ya da karşı karşıya kalmış bütün ebeveynlerin öğrenmek istediği ya da daha fazla bilgi edinmek istediği bir konudur. ADHS Türkçe’de DEHB olarak bilinen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu hastalığının kısaltması olarak bilinmektedir. Çocukluk döneminde belirtilerini gösterir ve kişinin hayatının her aşamasında görülebilir. Bu hastalığı olan kişiler zeka seviyeleri düşük gibi düşünülse de öyle değildir ve diğer insanlarda bulunamayan özelliklere sahip olabilirler. Okul öncesi ve okul çağı döneminde kendini gösteren bu hastalık çocuğun dikkatli ders dinleyememesi, sürekli hareket halinde olması, bazı görevleri yerine getirmek istememesi şeklinde gözlemlenebilir Burada ebeveynler ve öğretmenler çok dikkatli olmalı ve böyle birşey fark edildiğinde iletişime geçilerek bilgi alışverişi yapıldıktan sonra bir uzmana başvurulmalıdır.

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği hiperaktivitenin getirdiği özellikler nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur. Çocuk yaptığı ödevi, dinlediği dersi, okuduğu metni, oynağı oyunu hemen bırakmak ister ve dikkati hemen başka bir yöne eğilir. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği nedir sorusunun cevabı ile hemen hemen aynı kapıya çıkmaktadır. İkisi birbiri ile çok benzer konulardır. Yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri tıpkı çocuklarda görüldüğü şekilde görülmektedir. Yaptığı işe kendini verememe, çabuk sıkılma, çalışırken sürekli hareket halinde olma şekillerinde gözlemlenebilir. Yani belirtiler çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık göstermemektedir.

ADHD Belirtileri

Yukarıda söylediğimiz gibi yetişkinler ve çocuklarda bu belirtiler çok fazla değişiklik göstermemektedir. Belirtiler dışarıdan çok net şekilde izlenebilir ve anlaşılabilir belirtilerdir. Bu nedenle de kişi bunun farkında olmasa da çevredeki insanlar bunun farkında olmalı ve bir uzman yardımı alması gerektiğini söylemelidir. Yaşamı oldukça zor hale getiren bazı belirtiler şu şekildedir; Detayları fark edememekten dolayı iş yerinde oldukça basit denilecek hatalar yapabilir, iş arkadaşları ile olan iletişimde büyük zorluklar çekebilirler. ADHD belirtileri çok açıktır fakat bunları kabullenmek istemeyen bireyler olabilir. Kabullenmeyip reddetmek yerine hemen tedavi sürecine başlanmalı ve hayatı daha kolaylaştırılmalıdır. Bu süreçte kişinin yanında olmalı ve onu büyük ölçüde destekleme iz önem taşımaktadır.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir