DEHB'li Ne Demek? | Disleksi

DEHB’li Ne Demek?

Toplumumuzda özellikle ebeveynler tarafından en çok duyduğumuz problemlerden biri olan DEHB’li ne demek bu problemlerle başa çıkabilmek için neler yapmak gerekir bilgilerini sizlere bu makalemizde anlatacağız. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu anlamını taşıyan DEHB son derece önemli sosyal psikiyatri sorunlara neden olabilen ve olumsuz etkilerinin bireylerde yaşam boyu devam edebilecek sorunlar arasında yer alan rahatsızlıktır. DEHB alt başlıklar altında incelenmektedir. Birleşik DEHB, belirgin DEHB, hiperaktif ve dürtüsel DEHB olmak üzere bu problem 3 farklı alt başlıkta incelenir.

Genellikle çocuklarda ilk olarak bulguları fark edilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu dikkat süresinin kısa olması ve çocuğun dikkatini yaptığı işe oyuna veya eğitime vermekte zorlanmasıyla ortaya çıkar. Eşya unutma, kaybetme, önemli detayları kaçırma, ilginin kolayca farklı yönlere dağılması, görev ve sorumlulukların sürekli olarak ertelenmesi, bir durduğu yerde duramama hali, oturması gereken durumlarda kesinlikle bu konumda kalamaması, çok ciddi şekilde hızlı ve aşırı konuşmasıdır. Olaylara veya konuşmalara sürekli olarak müdahale etmesi, herhangi bir durum yaşandığında konuşmacının konuşmasını sürekli olarak kesmesi ve pek çok soru üreterek bu sorularla bireyleri bunaltması, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan bireylerde görülen olası problemlerdir.

DEHB’li ne demek ve bu problemin tanısı nasıl konulur diyorsanız öncelikli olarak kan testleri ve testlerin beyin görüntüleme yöntemi, psikolojik test gibi testlere tabi tutulmadan hastalığın tanısını yalnızca çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları alanında uzman olan bir hekim koyabilmektedir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir