DEHB'li Ne Demek? | Disleksi

DEHB’li Ne Demek?

DEHB’li ne demek sorusuna cevap vermeden önce DEHB’nin açılımını bilmenizi istiyoruz. DEHB, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu adının kısaltılmış halidir. Bu durum genellikle çocuklarda görülmektedir ve çocukların yaşamını olumsuz olarak etkiler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğun genetik bir sorun olduğu uzmanlar tarafından bilinmektedir. Bu durum çocuk 7 yaşına gelene kadar gelişiyor ve sonraki yaşamını etkiliyor. Ayrıca bu bozukluk kız çocuklarından daha çok erkek çocuklarında görülüyor. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitenin nedeni olarak tek bir nedenin gösterilmesi çok mümkün değil. Doğuştan itibaren gelen bu hastalığın genetik ya da hamilelik döneminde kullanılan ve bağımlılık yapan maddelerden dolayı olabileceği düşünülüyor.

Yetişkinlerde DEHB Nedir?

Yetişkinlerde DEHB çocukluktan itibaren başlamaktadır. Doğuştan gelen bir bozukluk olması nedeniyle sonradan oluşması mümkün değildir. Bu nedenle çocukluk döneminde başlaması gerekir. Çocukluk döneminde başlayan bu hastalığın erişkin döneme etki etme olağılı %40-60 arasındadır. Yani yetişkinlerde bu bozukluğun görülme olasılığı yüksektir. Yetişkinlerde DEHB tedavisi öncelikle ilaç yoluyla başlamaktadır. İlaç tedavisi yüzde 80’lik oranıyla çok başarılı bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. İkinci aşama ise ailenin kişiye vereceği destek ve göstereceği anlayıştır. Yetişkinlerde dikkat eksikliği bitkisel tedavi yöntemleri henüz bulunamamıştır fakat çalışmaları mevcuttur. DEHB hastalık mıdır sorusunun cevabı ise evet DEHB nörolojik bir hastalıktır ve bu hastalıkta genetik sorunlar da bulunmaktadır.

DEHB Belirtileri

DEHB belirtileri üç başlık altında karşımıza çıkar ve hepsinin belirtileri birbirinden farklı olarak gözükür.

Dikkat Eksikliği Tipi; Odaklanmada zorluk, dikkat sürdürememe, göz teması kuramama, aynı işi uzun süre yapamama, çabuk vazgeçme, detayları görememe, unutkanlık, dinlemede güçlük, sık hata yapma, özel eşyalarını kaybetme.

Hiperaktivite Tipi; Fazla hareketli olma durumu, bir yerde sabit olarak duramama, oturur haldeyken bile sürekli hareket etme, çok hızlı konuşma, kelimeleri söylerken hata yapma cümleleri birbiri ile bağlayamama, dinlemede zorluk, karşıdakinin sözünü kesme.

Dürtüsel Tipi; Dayatma, sabırsızlık, ani hareket etme, aceleci davranma şeklindedir. DEHB testi bu durumlar çocuklarınızda görülüyorsa hemen yaptırılmalı ve DHEB tedavisi uygulanmalıdır.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir