Dikkat Dağınıklığı Ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? | Disleksi

Dikkat Dağınıklığı Ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu nedir sorusunun cevabını özellikle birşeye tam olarak odaklanamayan ve sürekli hareket halinde olan çocukların annelerinin çok iyi bilmesi gerekmektedir. Çünkü bu bozukluk takip ve tedavi edilmediği halde çocuğun ileri yaşantısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bozukluklar okul öncesi ve okul dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Büyük olasılıkla da yetişkinliğe kadar bireyle birlikte devam eder. Çocuk davranışlarını kontrol edememe ve dikkatini sürdürmede önemli ölçüde zorluklar çekmektedir. Bazı çocuklarda hem hareketlilik hem de dikkat dağınıklı aynı anda görülemeyebilir. İkisinin tek tek görüldüğü vakalar da bulunmaktadır.

Dikkat Dağınıklığı Ve Hiperaktivite Bozukluğu Çocuğu Olan Nasıl Davranmalı?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocuğu olan ebeveynler onlara yaklaşımlarında daha dikkatli ve daha sakin olmalılardır. Dikkat eksikliği olan çocuğun özellikleri diğer çocuklara göre daha farklı olduğu için onlara daha farklı davranmak gerekmektedir. Çocuğunda dikkat eksikliği olan anneler ve babalar i.in birkaç öneri şu şekildedir;

  1. Onları arkadaşları ile kıyaslamayın, çocuğunuzda bulunan durumun farkında olun.

  2. Zaman zaman cezalar verseniz de onu sevdiğinizi göstermeyi ihmal etmeyin. Duygusal ve psikolojik eğitimi açısından bu çok önemlidir.

  3. Çocuğunuzla bulabildiğiniz her anda zaman geçirmeye çalışın.

  4. Çocuğun davranışları aileyi büyük ölçüde zorlamaktadır. Bu aşamada ebeveynler sabırlı olmalı ve umutsuzluğa asla kapınılmamalıdır.

  5. Ona güvenin ve onun da kendisine güvenmesini sağlayın. Güvendiğinizi sürekli dile getirin.

Dikkat Dağınıklığı Ve Hiperaktivite Bozukluğu Testi

Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri bulunan çocuklara mutlaka zaman kaybetmeden test yaptırılmalıdır. Bu testler mutlaka ve mutlaka işinde uzman kişiler tarafından yapılmalı ve sonuçları kesin olmalıdır. Çocuğa yapılan testler dikkatini, hareketliliğini ve davranışını ölçmek ile birlikte genel bir sağlık kontrolüdür. Ve çocukta bu bozukluğun olduğuna sadece bir doktor karar vermez. Alanında uzman birkaç doktor çocuğa testleri farklı şekillerde uygular ve karar verilir. Doktorların branşları da birbirinden farklıdır. Tanı koyulduktan sonra tedavi süreci başlar. Bu süreç yine uzmanların uygun gördüğü şekilde olmalı ve hastanın hayatını kolaylaştırmalıdır. Bu nedenle dikkat eksikliği testi çok büyük önem taşımaktadır.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir