Disgrafi Ne Demek? | Disleksi

Disgrafi ne demek konusunda yazılan birçok kitap, makale ve yapılan birçok araştırma bulunmaktadır. Disgrafi sonradan olmayan, doğuştan itibaren gelen bir öğrenme bozukluğudur. Disgrafi olan çocuklar yazma bozukluğuna verilen isimdir. Pek çok anne okula yeni başlayan çocuklarının harfleri tanımada zorluk çektiğini düşünse de bu bir disgrafi belirtisi olabilir ve endişelenmemek gerekir. Çocukta harfleri okuma fakat heceleyememe durumu varsa, harfleri tanıyamıyor veya harfleri ters yazıyorsa, arkadaşları okumayı çoktan öğrendi fakat o hala öğrenemediyse mutlaka bir uzman desteği gerektiğinin göstergesidir. Bu çocuklar genellikle özgüvensiz ve içine kapanık olurlar. Zeka seviyelerinde herhangi bir gerilik yoktur bu konuda panik yapmanıza gerek yoktur.

Disgrafi Materyalleri

Disgrafi materyalleri bu tür bozukluğu olan çocukların daha iyi öğrenmeleri ve daha hızlı okumaları için yapılmıştır. Disgrafi defteri, disgrafi kitapları, disgrafi kutuları, hece şeritleri, kolay çarpım tabloları, harf ya da hece tombalaları, okumayı öğrenme setleri, rakam ya da harf öğretici setler gibi birçok yardımcı teknik kullanılmaktadır. Bunlar sayesinde çocuk eğlenirken öğrenir ve bunun bir hastalık olduğunu yaşıtlarından çok geride kaldığını unutur. Yeterli motivasyon ve takviye sağlandığında okul hayatında başarılı bir öğrenci olacaktır. Disgrafi olan çocuklardan vazgeçmek yerine onları desteklemeli ve yanlarında olduğunu hissetmeleri sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki spor, sanat ve bilim dünyasından pek çok ünlü bu hastalığın sahibidir.

Disgrafi İçin Neler Yapılabilir

Disgrafi materyalleri ile çocuğu desteklemenin yanı sıra bazı taktiklerinde kullanılması yardımcı olacaktır. Yazı çalışmaları yapılmalı fakat bu çalışmalar çocuğu çok bunaltmadan düzenli şekilde uygulanmalıdır. Çalışmalar günde en fazla dakika olmalıdır ki çocuğun dikkat dağınıklığına sebebiyet verilmesin. Çocuk kağıt ve kalemi istemiyorsa ona yeni yazı alanları yaratabilirsiniz. Örneğin eve bir yazı tahtası alabilirsiniz. Çalışmaları yaparken noktalama işaretlerine geldiğinizde vurgulu bir şekilde noktalama işaretinin adını söylemelisiniz. Bu onun noktalama işaretlerini de öğrenmesini sağlayacaktır. İlk olarak bakarak yazmasına izin verin daha sonraki çalışmalarda siz söyleyin o yazsın bu sayede duyduğunu yazabilme yeteneği gelişecektir. Disgrafi makalelerinin yardımıyla daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir