Diskalkuli Ne Demek? | Disleksi

Diskalkuli Ne Demek?

Diskalkuli, disleksi gibi bir zeka problemi veya bir hastalık değildir. Toplum, bu duruma her ne kadar ön yargı ile yaklaşsa bile geçmişte, bilime büyük katkılar sağlamış olan ve kuramları hala bilim adamları tarafından kullanılan ve tartışılan teorik fizikçi Albert Einstein çocukluğunda diskalkuli rahatszılığı ile mücadele etmişti. Hatta öğretmeni, Einstein’ın ailesine çocuklarının zeka geriliği yaşadığı için okuldan almalarını söylemişti. Tabii o zamanlar diskalkuli gibi bir rahatsızlığı kimse bilmediği için, öğrenme güçlüğü ve tüm çeşitleri zeka geriliği olarak sayılıyordu. Diskalkuli’nin diğer adı ise “Einstein hastalığı” olarak geçmektedir. Peki diskalkuli ne demek? Diskalkuli, beyinde bir bölgenin çalışmamasından dolayı, kişinin matematik zekasının gelişmemesi durumudur.

Diskalkuli Belirtileri

Diskalkulinin ebeveynler tarafından okul öncesinde döneminde teşhis edilmeli biraz zordur. Fakat ilkokul çağına gelen bir çocuk eğer her konuda yaşıtlarından geride kalıyorsa, disleksi veya diskalkuli ancak o zaman fark edilebilir oluyor. Fakat bilinçli ebeveynler çocuklarındaki bu rahatsızlığı okul öncesi dönemde de fark edebilmektedir. İlkokul çağındaki bir çocuk için en genel diskalkuli belirtileri aşağıdaki gibidir.

  • Tek rakamlı toplama ve çıkarma işlemlerini yapmakta zorlanma
  • Matematiksel tanımları anlamlandırmada zorluk
  • Basit matematik işlemleri yaparken bile parmak kullanmak
  • Ayları sıraya koymada zorluk yaşamak
  • Haftanın günlerini sıraya dizmede güçlük çekmek

Diskalkuli çocukların, disleksili çocuklar gibi sosyal çevreleri çok fazla yoktur. Diskalkuli oldukları için, öğrenme konusunda yaşıtlarından geride kalmaktadırlar. Bu yüzden arkadaş gruplarından dışlanmaktadırlar. Bunun sonucunda ise çocuklarda erken yaşta öz güven eksikliği görülmesi mümkündür. Aynı zamanda bu durumdan dolayı çocuklar depresyona girebilmektedirler.

Diskalkuli Tedavi Süreci

Diskalkuli tedavisinde uzmanlar kesinlikle ilaç kullanımını önermiyorlar. Çünkü çocukta olumsuz etkiler meydana gelebiliyor. Eğer çocukta diskalkulinin yanında depresyon gibi ruhsal sorunlar da mevcutsa işte o zaman uzmanlar diskalkuli tedavi sürecine ilaç da eklemektedirler. Diskalkuli tedavisinde ailenin önemi oldukça fazladır. Çünkü ebeveynler çocuklarını tedavi sürecinde asla yalnız bırakmamalı ve çocuklarına sabırla eğitim vermelileridir. Bu durum aileler için ne kadar zor olsa bile, eğitim süresince çocuklarını asla suçlamamaları gerekmektedir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir