Disleksi Belirtileri Nelerdir? | Disleksi

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi, doğuştan veya travmaya bağlı olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğuştan disleksi, doğum öncesi, doğum esnasında veya doğum sonrasında gelişebilmektedir. Aynı zamanda doğuştan disleksinin kalıtsal olduğunun da bilinmesi gerekiyor. Çocuklar ilkokul çağına geldiği zaman yaşıtlarına göre daha yavaş yazıyor, daha yavaş okuyor ve öğreniyorsa, disleksi olması muhtemeldir. Ebeveynler çocuklarındaki bu sorunu fark ettikleri zaman direkt olarak harekete geçmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken disleksi belirtileri nelerdir?

  • Okul öncesindeki 3 ile 5 yaş arasındaki çocuklarda ilk belirtiler, yazarken, okurken ve konuşurken kelimeleri, harfleri ve sesleri hatırlama güçlük çekmeleridir. Bu dönemdeki iİkinci bir belirti ise çocukların geç ve yavaş tepki vermeleridir. Ayrıca okunuşu benzer olan harfleri karıştırmak da en çok görülen belirtiler arsında yer almaktadır.
  • İlköğretim çağına gelmiş çocuklarda en belirgin belirtiler, organize olamam, davranış bozuklukları, kendilerine verilen talimatları takip etmede güçlük çekmek, kelimeleri hecelere ayırmada güçlük çekmek ve okula gitmekte isteksizliktir.
  • Orta öğretime geçmiş ve 12 – 18 yaş aralığında olan çocuklarda görülen ilk belirtiler, asabiyet, zamanı yetiştirememe ve verilen ödevlerin yapmada zorluk geçmektir.

Disleksi Nedir?

Disleksi, çocukların üstün zekalı olmalarına rağmen, birtakım şeyleri öğrenmede güçlük çekmeleridir. Mesela okuma, yazma, konuşma gibi motor yeteneklerini geliştirmede ve kullanmada problem yaşamaktadırlar. Disleksili çocuklar okulda ve arkadaş çevrelerinde yaşıtlarına göre geride kalmaktadırlar. Disleksi hastalığına sahip olan çocukların çoğu üstün zekalı ve dahidirler. Geçmişteki bazı bilim insanları ve sanatçılar çocukluk dönemlerinde disleksi rahatsızlığını yaşamışlardı. Örnek vermek gerekirse, Walt Disney, Bill Gates ve Leonardo da Vinci. Çocuklarında disleksi rahatsızlığının belirtilerini gören ebeveynler en kısa zamanda çocuklarına bir uzman tarafından disleksi testi uygulatmalılardır. Bu testin sonucunda çocuğa eğitimi programı oluşturulur ve tedavi süreci başlar.

Ebeveynler disleksili çocuklarına özellikle okullarında öz güvenlerini kazanmaları için manevi olarak büyük bir destekte bulunmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin bu tedavi sürecinde sabırlı olmaları ve çocuklarını motive etmeleri kilit noktadır. Aynı zamanda çocukları ile ilgilenmeli ve disleksi eğitimini eğlenceli hale getirmelilerdir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir