Disleksi Belirtileri | Disleksi

Disleksi Belirtileri

Çocuklarda öğrenme güçlüğü kavramının bir parçası olan disleksi belirtileri arasında birkaç tanesi her çocukta görülebilmektedir. Ancak bir çocuğun disleksi olup olmadığı anlayabilmek için bazı aktivitelerde çocuğu gözlemlemek gerekebilir. Daha önce hiç fark edilmemiş olsa da eğitim ve öğretim hayatına başlayan pek çok çocukta disleksi saptanabilmektedir.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Ses, kelime ve harflerde hatırlama güçlüğü çekmek, alfabede kelime ve harflerin yerlerini verilen talimatlar veya sıralamalarda yazamamak, okunuşu benzer olan kelimeleri karıştırmak ve anlamsal bütünlük sağlayamamak, boyamada ve kopyalamada zayıflık, hafıza zayıflığıdır. Aile geçmişinde disleksi ya da benzeri problemlerin yaşanması, aktiviteler sırasında tepkileri yavaş algılamak disleksi belirtileri arasında yer almaktadır.

Disleksi özgün öğrenme bozuklukları alt tipi olan okuma bozukluğu olarak isimlendirilmektedir. Disleksi problemi görülen çocukların sağ-sol ayrımlarını yapamadıkları görülmektedir. Aynı zamanda öğrenme becerilerinde güçlük yaşamaları ve okuma bozukluğu disleksi problemi yaşadığının kanıtı olarak gösterilmektedir. Disleksi kimi zaman genetik faktörlerle ortaya çıkabileceği gibi kimi zaman da çevresel faktörler bu problemin ortaya çıkmasına sebep gösterilebilir.

Disleksi belirtileri çocuğun yaşıtlarına göre konuşma ve okuma, yazma bozukluğu olarak başlıca söylenebilir. Ayrıca çocuğun kimi zaman dikkatsiz olması, bir konuya veya işleme odaklanma problemi yaşaması, dikkatini toplayamıyor olması, yazarken yazım hataları ile dolu bir cümle oluşturması disleksi problemi olduğuna işaret eder. Ayrıca çocuklarda harfleri ve rakamları ters yazma problemi de yine disleksi olan çocuklarda ortaya çıkabilir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir