Disleksi Bir Hastalık Mıdır ? | Disleksi

Disleksi Bir Hastalık Mıdır ?

Disleksi, genellikle hastalık olarak bilinse de hastalık değil öğrenme bozukluğudur. Bireyin yaşı ilerledikçe bu bozuluk kaybolmaz ve devam eder. İlerleyen yıllarda yavaş okuma ve okumada zorluklar çekme şeklinde karşılarına çıkabilmektedir. Disleksinin tanımı bu güne kadar oldukça farklı şekilde yapılmış ve herkes kendine göre yorumlamıştır. Öğrenme bozukluğu olan disleksiyi ilk tanımlayan kişi 1896 yılında Doktor W.P. Morgen olmuştur. Morgen’nın bu tanımı “ Doğuştan kelime körlüğü “ şeklinde olmuştur. Bu tanımdan sonra bu bozukluk araştırılmaya başlamıştır. Disleksi bir hastalık mıdır sorusunun yanıtını da yapılan bu araştırmalar sayesinde öğrenmiş oluyoruz. Disleksi olan çocuklara hasta gözüyle kesinlikle bakılmamalıdır.

Disleksi Nedir

Disleksi, doğuştan gelen bir öğrenme bozukluğu olarak bilinmektedir. Disleksi neden olur konusu birçok insanın merak ettiği konulardan biridir. Disleksi doğuştan geldiği için bir nedeni yoktur. Bu dünyaya geldiği andan itibaren çocuklarda bulunur. Okul döneminde daha çok anlaşılabilen bu bozukluk çocuğun okul öncesi döneminde de anlaşılabilir. Yürüme, konuşma gibi yapması gereken şeyleri yaşıtlarından çok daha sonra yaptıysa çocukta disleksi olma olasılığı yüksektir. Tabi ki bu olay çocuktan çocuğa değişiklik gösterir ve her çocukta bu aynı şekilde değildir. Yetişkinlerde disleksi olabilir. Disleksi destek merkezlerinden yetişkin bireyler de yardım alabilirler. Disleksi hastası olan çocukların zeka seviyesinin düşük olduğu düşünülmemelidir.

Disleksi Testi

Disleksi bir hastalık mıdır sorusunun cevabını aldıktan sonra bu testi yaptırmak için içiniz daha rahat olacak. Birçok kişi testlerin sonucundan korktukları için bu testi yaptırmak istemezler. Fakat unutulmamalıdır ki disleksi olan bir çok sanatçı, bilim adamı bulunmaktadır. Yani disleksi olan çocuk hayatı boyunca başarısız olacak anlamına gelmez. Fakat unutulmamalıdır ki bu testleri yaparken mutlaka uzman kişilere danışmalı ve onlara yaptırılmalıdır. İnternet siteleri üzerinden yapılan hiçbir teste güvenmemeli ve disleksi olduğuna çocuk inandırılmamalıdır. Psikolog veya psikiyatrist yardımı bile bu testler yapılmalı ve sonuçlarına ancak bu sayede inanılmalıdır. Çocuklarınıza gösterilen görseller, yazdığı yazılar ve okuduğu metinler ile bu öğrenme bozukluğunun kesin tanısı konulabilir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir