Disleksi Bir Hastalık Mıdır? | Disleksi

Disleksi Bir Hastalık Mıdır?

Disleksi bir hastalık mıdır bu konuda Öğrenim Güçlüğü Derneği Başkanı Atıf Tokar açıklama yapmıştı. Disleksi probleminin bir hastalık olmadığını, öğrenme farklılığı olduğunu belirtmişti. Türkiye’de disleksi olduğu tespit edilen 30.200 çocuk biliniyor.

Disleksi; okuma da zorluk, matematik ağırlıklı öğrenme zorluğu, yazma zorluğu, ince motor becerilerinde farklılık olmak üzere 5 grupta incelenmektedir. 1994 yılında Dünya sağlık örgütü tarafından öğrenme farklılığı olarak bilinen disleksi zeka problemi olmadan öğrenme farklılığı eğitim yöntemleri ile olan bir farklılıktır.

Disleksik çocukları olan aileler bu problemin anlatmaktan çekinmemelidir. Türkiye’de tanısı konulan 30.200 çocuğun bu farklılığı yaşadığını bilen ailelerin sayısının 123.000 olduğunu söyledi. Bu rakam ciddi bir rakamdır ve neredeyse küçük bir ülkenin nüfusu kadar olduğu biliniyor.

Çocukların bir kısmının ülkemizde bu problemi yaşamasına rağmen problemi yaşadığını kabul etmemesi ve ailelerin bu konuda çekinmeleri problemin ileri boyutlara taşınmasını akademik olarak sorunlara neden olduğu biliniyor. Bir hastalık olmamakla birlikte özel ilgi gerektiren ve çocukların özenle hızlı bir şekilde iyileşmelerinin mümkün olduğu bir problemdir. Disleksi sorunu yaşayan çocukların ailelerinin sabır göstermesi ve çocuklarına psikoterapi sağlamaları mümkün olmalıdır. Bu şekilde bu farklılık çözümlenmekte çocuklar kısa süre içerisinde gerekli tedavi ile okullarında arkadaşları kadar öğrenmeye hazır seviyede olabilmektedir. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlığın ebeveynler tarafından öncelikli olarak idrak edilmesi ve önemsenmesi gerekir. Daha sonra yapılacak eğitim çalışmalarıyla sorunun kısa sürede üstesinden gelebilmek mümkün.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir