Disleksi Hastalığı Ne Demek? | Disleksi

Disleksi Hastalığı Ne Demek?

Disleki hastalığı, çocukluk yıllarında görülmeye başlayan bir hastalıktır. Okul çağına gelen her çocuk eğitim ve öğretime hazırdır fakat disleksi hastalığı bulunan çocuklarda bu evreyi tam olarak tamamlayamamış demektir. Okuma ve yazmada oldukça zorluk çekmektedirler. Çünkü öğrenmeye yarayan bazı zihinsel organizasyonları tam olarak yeterli gelmeyebilir. Okuma ve yazmada büyük zorluklar çekseler de kesinlikle zekalarında herhangi bir sorun yoktur. Fakat zihinlerinde sorun olmamasına rağmen çevresindekilere düşüncelerini yeterince aktaramaz ve duygularını ifade edemezler. Derslerde olan başarısızlıklardan dolayı aileler büyük endişelere kapıldıkları için çocuklara yüklenirler ve bu da çocuklarda büyük streslere yol açar. Çocuğa bu aşamada yüklenmenin bir anlamı yoktur çünkü çocukta Disleksi yani diğer adıyla ” anlama bozukluğu ” var demektir.

Disleksi Nasıl Tedavi Edilir ?

Disleksi hastalığını tedavi etmek için öncelikle disleksi hastalığının uzman bir kişi tarafından tanısının koyulması gerekmektedir. Uzman kişilerce çocuğa görsel ve işitsel testler yapılır ve sonucunda hastalığının olup olmadığı anlaşılır. Disleksinin geçerli bir tedavisi bulunmamakta fakat çocuk yaşta fark edildiğinde bununla baş edilmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Çocuklarda disleksi fark edildiği andan itibaren disleksi tedavi merkezlerine götürebilir ve buradan yardım alabilirsiniz. Disleksi için hangi doktora gidir konusu olukça önemlidir. Psikolog, psikiyatrist ve aile terapistlerinden yardım alabilirsiniz. Disleksi tedavisi çocuğa özgüven aşılar ve sosyal ilişkilerinin daha iyi olmasını sağlar. Disleksi eğer tedavi edilmezse çocuk içine kapanır ve sosyal dünyadan uzaklaşır.

Yetişkinlerde Disleksi

Aslında disleksi hastalığının çocuklardaki belirtileri ile yetişkinlerdeki belirtileri hemen hemen aynıdır. Yetişkinler de belirtiler okuduğu metini yavaş okuma, yönleri karıştırma, bir konu hakkında konuşurken düşündüklerini aktarmada zorluk çekme, alt yazılı filmleri takip edememe gibi belirtiler bulunabilir. Yetişkinler de de tedavisi kesin olarak olmasa da çokta geç kalınmış değildir. Eğer Disleksi olup olmadığınızdan şüpheniz bulunuyorsa mutlaka bir uzamana gidip disleksi olup olmadığınıza dair bir test yaptırabilirsiniz. Yetişkinler uzman kişiler disleksi tanısı koyduktan sonra şirketlerin engelleri kadrolarında çalışabilirler. Bu sayede daha az zorluk çekmiş olacaklar.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir