Disleksi Nedenleri? | Disleksi

Disleksi Nedenleri?

Disleksi, yoğun olarak son zamanlarda duyduğumuz rahatsızlıklardan bir tanesidir ve disleksi hakkında yapılan araştırmalar devam etmektedir. Disleksi nedenleri pek çok kişi tarafından merak ediliyor ve bu problemin ortaya çıkmasında genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülüyor. Disleksi, çocuklarda ortaya çıkan okuma güçlüğü problemidir. Bu problem erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır ve okula başlayan çocukların ciddi bir şekilde okuma güçlüğü yaşaması ile ortaya çıkar. Heceleyerek okuma, yazma becerilerinden meydana gelen bozukluk ve nörogenetik bir problem olarak görülmektedir. Dahi hastalığı olarak da bilinen disleksi birkaç türü ile öğrencilerin zeka olarak pek çok öğrenciye göre daha zeki olmalarına rağmen okuma güçlüğü çekmelere ve kendilerine olan güvenlerini kaybederek psikolojik olarak de problem yaşamalarını kaçınılmaz hale getirir. Disleksi bir hastalık değildir. Ancak özel eğitimler çocukların öğrenme kabiliyetlerini kazanabilmelerini sağlar.

Disleksi nedenleri arasında beynin bilgi işleme biçimde farklı olması da gösteriliyor. Bazı yöntemlerle beyin taramaları yapılarak disleksi olan insanların diğer insanlara göre beynin farklı bölümlerini kullandıkları görülüyor. Disleksik insanlar harf ve sayıları ters çevirme, kelimeleri tersten okuma gibi özelliklere sahip olabilmektedir. Buda ters algılama yaptığını kanıtlar ve gelişimi normal devam eden çocuklarda ilkokul 1. ve 2. sınıftan sonra bu problem gerekli özel eğitim sağlandığında normale döner. Beynin farklı çalışması göz önüne alınarak tedavi yöntemleri ve bu problemler başa çıkmak için özel eğitim setleri ve eğitim yöntemleri kullanılmalıdır.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir