Disleksi Nedir? | Disleksi

Disleksi Nedir?

Toplumumuzda çok sık karşılaşılmayan hastalık türlerinden biri olan disleksi öğrenme güçlüğü problemlerinden bir tanesidir. Disleksi öğrenme güçlüğünün yaşanması ile tespit edilir ve zeka geriliği ile ilgilisi bulunmamaktadır. 90’lı yılların başlarında ortaya çıkan bu problem kişi üzerinde yapılan incelemeler ile konuşma farklılıkları ve hafıza zayıflığı ile öne çıkmaktadır. Disleksi hastalığı toplumumuzda %5 ile 15 arasında ortaya çıkmış disleksi hastalarının oranının çok düşük olmadığı daha yakından görülmüştür. Disleksi nedir, nasıl ortaya çıkar, nasıl tedavi edilir? tüm bu konularda yazımızın içeriğini okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Disleksi nedir? sorusunu cevaplamak gerektiğinde sağlıklı bir bireyde konuşma yönetiminin beynin sol lobu ile gerçekleştirilirken disleksili kişilerde bu lobu kullanma zorluğu çekildiğinden konuşma anormalliklerin ortaya çıktığı gözlenir. Bu duruma disleksi denir. Bu bireylerde aşırı hızlı veya yavaş konuşma ortaya çıkabilir. Disleksi “kelime körlüğü” olarak nitelendirilmektedir. Ancak disleksik bireyler tedavi edildiklerini ve ileriki dönemlerde daha çalışkan ve zeki olarak ön plana çıkarlar.

Disleksi Tedavisi

Disleksinin oluşup oluşmadığı ile ilgili pek çok test yapılabilir. Disleksi nedir sorusuna cevap verdikten sonra belirtileri ve tedavisi konusunda bilgi almanız gerekiyor. Doğum anında veya doğum öncesinde oluşan komplikasyonlardan kaynaklanabilecek olan bir problem genetik faktörler nedeniyle de ortaya çıkmaktadır. İnce kas becerilerinde ortaya çıkan problemler koordinasyon zayıflığı, okuma ve yazma sıkıntısı, ilkokul çağında çocuğun okuduğunu anlayamaması ya da okuma esnasında dikkat dağınıklığı oluşması gibi pek çok unsur disleksinin belirtileri arasında yer almaktadır. Disleksi tedavisinde ise hastanın öncelikli olarak psikoterapiye alması özel eğitim alanlarında eğitim ve dikkat arttırıcı, hız artırıcı oyunlar ve egzersizler yapması önemli bir konudur.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir