Disleksi Nedir? | Disleksi

Disleksi Nedir?

Disleksi toplum tarafından çok da bilgi sahibi olunmayan bir hastalıktır. Bu nedenle de çocukların zekalarında bir gerilik olduğu düşünülmektedir. Aslında çocuk diğer insanlardan daha zeki olabilir hatta zeka seviyeleri çok yüksek bile olabilir. Sadece disleksi hastalığı bulunan çocuklarda öğrenme güçlükleri meydana gelmektedir. Bu güçlükler; konuşma, okuma, yazma, çözüm bulma, matematik işlemi yaparken zorlular çekme, konuşurken anlatmak istediğini söyleyememe olarak karşımıza çıkmaktadır. Disleksi nedir makalelerini okuduğunuzda bu hastalık hakkında daha çok bilgi edinmiş olacaksınız. Toplum tarafından dışlanan çocuğa aynı baskı ile gitmemek gerekir. Bu baskı zaten sosyal zorluk çeken bu çocuklarda daha da baskı kurarak kötü hissetmelerini sağlayacaktır.

Disleksi Testi

Birçok internet sitesinde disleksi testleri bulunsa da bunlara çok güvenmemek gerekir. Burada çıkan sonuçlara göre çocuğunuza teşhis koymamalı ve bir uzmana danışmalısınız. Disleksi kendi kendinize teşhis koyup tedavi etmeye çalışacağınız bir hastalık değildir. 1. sınıf disleksi testi için oldukça zamanında bir sınıftır. Tabi anaokulunda da kalem tutuşundan ya da arkadaşları ile arsındaki anlamlandırma arkından anlaşılabilmektedir. Fakat okuma yazma ve matematik problemlerini çözmesi açısından 1. sınıf çocukları daha iyi gözlemlenebilir. disleksi testi 12 yaş biraz geç olabilir. Bu nedenle çocuğu erkenden gözlemleyerek uzmanlara danışmalısınız. Disleksi bulunan çocukların üzerine çok gidilmemelidir ve hoşgörü ve anlayışla onlara yaklaşılmalıdır. Eğer çocuğunuz okula gidiyorsa ve uzmanlar bunun teşhisi koyduysa mutlaka öğretmenlerini bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Disleksi Olan Ünlüler

Ülkemizde ve dünyada bir çok ünlüde disleksi bulunmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi eğer bu çocuklara destek olunursa her şeyi yapabilirler. Sadece sabır ve anlayışlı olmak gerekir. İşte ülkemizdeki ve dünyadaki bazı disleksi hastası olan ünlüler ; Aslı Enver, Albert Einstein, Mozart, Wright Kardeşler, Leonardeo da Vinci, Tom Cruise, Walt Disney. John Lennon, Winston Churchill, Henry Ford, Stephen Hawkings, Alexander Graham Bell, Muhammed Ali, Thomas Edison, Robin Williams, Louis Pasteur. Gördüğünüz gibi sanatçısından bilim adamına kadar birçok disleksi hastası insan bulunmaktadır. Disleksi nedir makalelerinde bunun gibi birçok başarılı hastanın olduğunu göreceksiniz.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir