Disleksi öğrenme güçlüğü nedir? | Disleksi

Disleksi öğrenme güçlüğü nedir?

Disleksi veya bir diğer adıyla öğrenme güçlüğü, bireyin beynindeki birtakım fonksiyonların düzgün çalışmamasıdır. Buna rağmen disleksi bir hastalık değildir ve özel bir durum olarka değerlendirilmelidir.

Disleksi Belirtileri

Aşağıdaki disleksi belirtileri çocukta görülüyorsa ve bu belirtilerin sayısı birden fazlaysa ebeveynler hiç zaman kaybetmeden çocuklarını bir uzmana göstermelilerdir. Çünkü disleksi tedavisinde erken tanı oldukça önemlidir. Fakat geç kalındığı taktirde, çocukta ileriki yıllarda geri dönüşü olmayan sorunlar baş göstermektedir. İşte disleksi belirtileri:

  • Komutları anlamada ve takip etmede zorluk çekmek
  • Karşı tarafı dinlemede ve izlemede güçlük çekmek
  • Arkadaş çevresi ile ilişki kurmada zorluklar
  • Matematik öğrenmede zorluk yaşamak
  • Okumada ve yazmada yaşıtlarının gerisinde kalma
  • Sayıları öğrenmede güçlük çekmek
  • Odaklanma problemleri yaşamak
  • Zamanı yönetememe sorunu
  • Yazı yazarken kalemi tutmada güçlük çekmek
  • Disleksi Tedavisi

Ebeveynler eğer çocuklarında yukarıdaki disleksi belirtilerden birkaçını gözlemliyorsa, asla vakit kaybetmemeleri ve bir an önce çocuklarını bir uzmana göstermeleri gerekmektedir.

Disleksi Tedavisi

Çocukların disleksi tedavisinde öncelikle ebeveynlerin bilmesi gereken ilk şey, öğrenme zorluğu bir zeka sorunu değildir. Aksine bir farklılıktır. Ailenin çocuk ile birlikte eğitim alması en can alıcı noktadır. Aynı zamanda, disleksi tedavisinde kesinlikle ilaç kullanılmamaktadır. Çünkü ilaç kullanımı çocukğu olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat çocukta depresyon ve kaygı gibi hastalıklar varsa ancak o zaman ilaç kullanılmalıdır. Disleksi tedavisinde uzmanların önerdiği önemli noktalardan biri de, çocuğun öğretmeni ile ebeveynlerin işbirliği yapmasıdır. Aynı zamanda uzmanlar da kesinlikle aileler ile işbirliği içinde hareket etmelilerdir. Çünkü disleksi tedavisi hasass bir süreç gerektirmektedir.

Ünlü teorik fizikçi Albert Einstein ve ressam Vincent van Gogh’un da çocukluklarında disleksi hastalığı yaşadıkları tarihi kaynaklarda yer almaktadır. Hatta Aslı Enver de çocukluğun öğrenme zorluğu çeken Türk oyuncular arasındadır. Bu yüzden disleksi bir zeka problemi değil tam tersine bir farklılıktır. Ailelerin çocuklarına kesinlikle ön yargı ile bakmamaları ve onlara olabildikleri kadar destek olmaları gerekiyor. Çünkü doğru tedavi ve aile desteği sayesinde disleksi hastalığı büyük ölçüde bitiyor ve çocuklar ileriki yaşlarında daha kaliteli bir hayata sahip oluyorlar.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir