Disleksi Türleri Nelerdir? | Disleksi

Disleksi Türleri Nelerdir?

Diskalküli

Bir öğrenme güçlüğü belirtisi olan diskalküliyi biraz daha açacak olursa, matematiksel öğrenme güçlüğü anlamına gelmektedir. Her çocuk ilkokul döneminde matematik konularını öğrenmekte zaman zaman zorluk yaşayabilirler. Fakat öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin destekleri ile matematiği anlamaya ve problemleri daha kolay çözmeye başlarlar. Fakat diskalkülisi hastalığına sahip olan çocuklar, matematik öğrenme konusunda çok büyük sorunlar yaşarlar ve problem çözme yeteneklerini geliştiremezler. Çünkü, çocuklar, matematik sembollerini anlamada, sayı saymada ve temel matematik problemlerini çözmede sorun yaşarlar. Bundan dolayı, diskalkülili olan çocukların ilkokul döneminde matematik dersleri düşüktür. Fakat bu sorun sadece çocukların derslerini etkilemez. Mesela takvimi anlama, zamanı çözümleme ve para sayma gibi işlemlerde sorun yaşarlar.

Disgrafi

Disgrafi, yazı yazma güçlüğü demektir. Disgrafili çocukların yazı yazma ve harfleri çözümleme yetenekleri gelişmemiştir. Disgrafi hastalığına sahip olan çocuklarda en belirgin belirti yazdıkları yazının karmaşık veya okunaksız olmasıdır. Ayrıca yazıları yazarken oldukça yavaş yazarlar ve kelimelerin arasında boşluk kullanmayabilirler. Bunların yanında yazı yazarken harflerin yerlerini karıştırabilirler. Örnek vermek gerekirse “ve” kelimesini “ev” olarak yazabilirler. Disgrafili çocuklar yavaş yazdıkları gibi okurken de yavaşlık sorunu yaşamaktadırlar. Bu yüzden ilkokul döneminde arkadaş çevresinden dışlanabilir ve bundan dolayı da öz güven eksikliği yaşayarak içine dönük bir birey haline gelebilir. Ayrıca sosyal hayatlarında gergin olmaları da muhtemeldi.

Dil İşleme Bozukluğu

Dil işleme bozukluğu, işitsel işleme bozukluğunun sadece beynin dili işleme yeteneğini ile alakalıdır. Bu sorunu yaşayan çocuklar konuşurken kendilerini ifade edemezler ve anlatmak istedikleri şeyleri anlatmakta zorlanırlar. Zaman zaman bazı kelimeleri hatırlamada sorun yaşayan çocuklar aynı zamanda net cevaplar vermede sorun yaşarlar.

İşitsel İşleme Bozukluğu

Öğrenme güçlüğü belirtisi olan İşitsel işleme bozukluğu, beynin aldığı sesi işlemede sorun yaşamasıdır. Bu rahatsızlığa sahip olan çocuklar, duydukları kelimeleri çözümlemede ve yorumlamada zorluk çekerler. Kalabalık bir ortamda birden fazla ses geldiği için hangi sesin nereden geldiğini ayırt edemezler.

Sözel Olmayan Öğrenme Güçlükleri

Bu rahatsızlığa sahip olan çocukların motor yetenekleri gelişmemiş olarak kabul edilir. Çocuklar sözel olarak kendilerini ifade edebilirken, fiziksel olarak günlük aktivitelerini yerine getirmede problem yaşarlar.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir