Disleksi | Disleksi

Disleksi

Disleksi, ilk defa 1896 yılında İngiliz doktor W. Pringle Morgan tarafından ortaya sürülmüş ve araştırması British Medical Journal dergisinde yayınlanmıştır. Morgan makalesinde, 14 yaşındaki bir erkek çocuğunun zeka olarak ve öğrenme açısından diğer arkadaşlarından daha önde olduğunu fakat okuyamadığını ve yazı yazamadığını belirtiyor. Ayrıca o zamanlarda disleksi hastalığının görme sistemindeki bir bozukluktan meydana geldiği düşünülüyordu.

Disleksi hastalığı, okuma, yazma, dinleme, konuşma, akıl yürütme veya matematik gibi sayısal yeteneklerin kazanılmasında ve bu yeteneklerin kullanımında ortaya çıkan bir öğrenme bozukluğudur. Disleksi, ilköğretime başlama çağı gelmiş fakat zihinsel gelişimini henüz tamamlayamamış çocuklarda görünen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden yukarıdaki okuma, yazma gibi yeteneklerini tek başlarına geliştiremezler ve kullanmazlar. Fakat bir çocuğun disleksi olması, onun zekasında bir gerilik veya sorun olduğunun göstergesi değildir. Nadir de olsa disleksi rahatsızlığına sahip olup da zekası yüksek çocuklar da bulunmaktadır. Disleksili çocuklarda çoğu zaman dikkat bozukluğu da baş göstermektedir.

Hatta disleksili olan çocukların özel yeteneklere sahip olma ihtimalleri yüksektir. Mesela Albert Einstein ve Leonardo da Vinci gibi tarihin en önemli sanatçıları ve bilim adamlarından bazıları da çocukluklarında disleksi hastasıydılar.

Disleksi Tedavisi

Disleksi tedavisinde hem davranışçı hem de bilişsel teknikler kullanılır. Eğitsel tedavide uzmanlar tarafından her çocuğun durumuna göre özel bir eğitim planı hazırlanmaktadır. Eğitsel tedavi ile psikolojik tedavi eş zamanlı olarak yürütülür. Disleksi tedavisine yön verecek ve olumlu sonuçlar elde etmek için en önemli çocuğun kapsamlı bir şekilde uzman tarafından değerlendirilmesidir.

Disleksi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Disleksiye ön yargıyla yaklaşmamak için, bu hastalığın zihinsel engel olmadığını bilmek gerekiyor. Disleksi eğer erken teşhis oldukça büyük önem arz etmektedir. Erken teşhiste ileride meydana gelebilecek sosyo-psikotik bozuklukların önüne geçilmiş olur.

Disleksi Nedenleri

Yapılan araştırmalar sonucunda disleksili hastalar yaptıkları eylemlerde beyinlerinin farklı bölümlerinin kullandığını saptamışlardır. Disleksi rahatsızlığına sahip çocuklarda en riskli faktör konuşmada problem yaşamalarıdır. Çünkü harf ile ses arasında bağlantı kuramayan disleksili hastalar, sesleri kelimelere dökmekte zorluk yaşarlar. Disleksinin bir diğer nedenleri ise beyin hasarı, nörolojik nedenler, algısal nedenler ve bellek bozukluklarıdır. Disleksi belirtileri arasında en fazla önem arz eden okuma bozukluğu, konuşurken kelimeyi bulmakta zorlanmak, yön kavramlarını karıştırmak ve sıralı talimatları takip etmekte zorlanmaktır.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir