Dispraksi Nedir? | Disleksi

Dispraksi Nedir?

Yeni gelişen bireylerin zeka seviyesi ile ilgili olmamasına rağmen motor becerilerini yetiştirememiş olmaları ve motor becerileri üzerine çalışırken de yaşamış oldukları güçlük olarak bilinir. Dispraksi nedir ve bu problemi olan çocuklar nasıl tedavi edilir? Bu konuda yazımızın içeriğinden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Hareket ve koordinasyon eksikliği olarak bilinen dispraksi grup oyunlarına katılmak, planlayarak uygulama, problemler karşısında çözüm üretebilme gibi durumlarda çocuğun zorlanmasına neden olur. Bu sorunu yaşayan çocuklarda motor becerilerini geliştirme tek başına oluşabileceği gibi dil sorunları, düşünme sorunları ortaya çıkabilir. Zeka seviyesi açısından bu çocuklar diğer çocuklara eşit hatta daha yüksek seviyede zekaya sahip olabilirler. Amerika’da yapılan bazı klinik testlerde 100 çocuktan 10’unda dispraksi bulunduğu tespit edilmiştir.

Dispraksi Belirtileri Nelerdir?

Dispraksi nedir ve belirtileri nelerdir? bilgi alındığı takdirde hastalığın tedavisine başlayabilmek de kolay olacaktır. Bebeklik döneminde oturma, yürüme, emekleme, gömlek ilikleme ve bağlama gibi eylemler geciktiği takdirde bu durum dispraksi belirtisi olarak algılanabilir. Yapboz birleştirme, maket yapma, top oynama, makas kullanma, boyama gibi ince motor becerilerine dayalı işlerde güçlük yaşanması, koordinasyon zayıflığı da dispraksi belirtileri arasında yer alır. Tedavisine gelince bu problem ile başa çıkabilmek için öncelikli olarak uzmana başvurmanız ve erken teşhis etmeniz önem taşımaktadır. El becerilerinin geliştirilmesine yardımcı aktiviteler, zihinsel ve motor becerilerinin kullanılabileceği egzersizler çocukların kısa sürede kendini geliştirmesini sağlar. Bu aktiviteleri gerçekleştirirken bir taraftan da psikoterapi ve özel eğitim alınması önemlidir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir