Dispraksi Nedir? | Disleksi

Dispraksi nedir sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Dispraksi yine diğer öğrenme bozuklukları gibi doğuştan gelen nörolojik bir sorundur. Çocuk ya da yetişkin olan birey, motor görevlerini planlama ve işleme kabiliyetini tam olarak yerine getiremez. Bu da hayatının bütününü etkileyen bir hal alır. Dispraksinin başka terimleri ise “minimal beyin hasarı” ve “hantal çocuk sendromu” olarak bilinir. Dispraksi tek başına bir kişide olabileceği gibi diğer öğrenme bozuklukları ile birlikte de görülebilir. Dipraksi olan insanlarda planlama yapamama, grup içerisinde verimli çalışamama durumları görülebilmektedir. Bu sorunu yaşayan insanlar tek başlarına bisiklet sürme, kişisel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamama gibi sorunlar da yaşamaktadır.

Dispraksi Nasıl Tedavi Edilir?

Gelişimsel koordinasyon bozukluğu olarakta bilinen dispraksi tedavisi pek mümkün değildir. Fakat yapılan çalışmalar ve ailelerin çocuğa vereceği destek sayesinde kendilerine göre biraz gelişim gösterirler. En azından bu tedaviler ile kendi işlerini kendileri görebilir hale gelirler. Bir psikolog ya da psikiyatrist uzmanı sayesinde gereken testleri testleri yaparak kesin tanı koyulmasını sağlamalısınız. Daha sonrasında doktorunuzun önerdiği yolu izleyerek çocuğa yaklaşmalı ve buna yönelik çalışmalar yapmalısınız. Yapamadıklarında sinirlenmeden sakin bir şekle yaklaşmalı ve tekrar denemelerini istemelisiniz. Bu onların özgüvenlerini kırmadan kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır. Şu bilinmelidir ki öğrenme güçlüğü olan çocuklara hasta gözü ile yaklaşmak çok yanlış bir durumdur. Dispraksi etkinlikleri ile gelişmelerini sağlayabilirsiniz.

Dispraksi Testi

Dispraksi nasıl tedavi edilir sorusundan önce çocuğunuzun dispraksi olup olmadığını anlamanız gerekmektedir. Çocuğunuz kalem tutarken zorlanıyor ve tutamıyorsa, top atıldığında yakalayamıyorsa, kişisel ihtiyaçlarını yaparken zorluk çekiyorsa mutlaka test yaptırmanız gerekir. Durumun testi ve muayenesi uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu kişiler; Pediatristler, Gelişimsel Pediatristler, Nörologlar, Pediatric Nöropsikologlar, Fizikyoterapistler, Ergoterapistlerdir. Hareketler çocuğun yaşı başta olmak üzere birçok etkene göre izlenir ve tanılar koyulur. Test sırasında değerlendirecekleri beceriler şu şekildedir; Dayanıklılık, denge, koordinasyon, hareket aralığı, motor planlaması, ince motor grafomor. Bu testler sonucunda çocuğunuzun dispraksi olup olmadığı anlaşılmaktadır. Yani çocuğun dispraksi olduğuna karar vermek o kadar kolay bir işlem değildir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir