Öğrenme Güçlüğü Nedir? | Disleksi

Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Öğrenme güçlüğü nedir sorusu okula başlayan çocuğu olan bütün annelerin ortak sorusu haline gelmiştir. İnsanların bu konu hakkında bilinçlenmesi ile birlikte aileler çocuklarını daha dikkatli izlemeye başlamışlardır. Öğrenme güçlüğü çocukların yaşıtlarına oranla yapılması gereken şeyleri yapamaması halidir. Fakat bu çocuğun zeka seviyesinin düşük olduğunu göstermez. Hatta toplumun çoğundan daha zeki oldukları da söylenebilir. Öğrenme güçlüğünün sebebi henüz belli olmamakla birlikte genetik bir durum olabileceği de düşünülmektedir. Dünya genelindeki çocukların %10 ile %15’inin bu zorluğu yaşadığı tahmin edilmektedir. Öğrenme güçlüğü erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla üç veya dört kat daha fazla görülmektedir.

Öğrenme Güçlüğü Hastalığı

Öğrenme güçlüğü nedir sorusunun cevabının hemen arkasından ailelerin aklına öğrenme güçlüğü bir hastalık mıdır sorusu gelir. Öğrenme güçlüğü bir hastalık değildir ve öğrenme güçlüğü olan çocuğa kesinlikle hasta gözüyle bakılmamalıdır. Çocuk hasta gibi davranıldığı takdirde daha çok içine kapanacak ve sosyal hayattan soyutlanmak isteyecektir. Sürekli olarak topluma kazandırmak için ona yardımcı olmalı ve bu durumun gayet normal olduğu söylenmelidir. Hasta olduğuna inandırılmaması gerekir. Öğrenme güçlüğü olan çocuklar başarılı olabilir ve kariyer yapabilirler. Bunun birçok örneği bulunmaktadır. Bu konu hakkında yazılan makaleler de bunların örneklerine rastlayacaksınız. Yani yaşamlarını kendileri sürdürebilir, kariyer yapabilir ve bunları yaparken kimse ihtiyaç duymayabilirler.

Yetişkinlerde Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme güçlüğü belirtileri küçük yaşlarda anlaşılamayan insanlar da bulunmaktadır. Öğrenme güçlüğü maalesef yetişkinlik döneminde de devam eder. Öğrenme güçlüğü, bireylerin sosyal yaşamlarını oldukça büyük ölçüde etkilemektedir. Anlatılan fıkraları, yapılan şakaları anlamaları zaman almaktadır. Fakat öğrenme güçlüğü testi yapılmadan bu kişilerin kesin olarak öğrenme güçlüğü olduğu söylenemez. Yapılan testler; görüş testi, işitme testi, okuma testi, psikolojik testler, yaşam tarzınız veya çalışma hayatınız ile ilgili anketler şeklinde yapılmaktadır. Bu testlerin sonucunda kesin kanıya varılarak tanı konulur ve tedavi aşamasına geçilir. Tam olarak bir tedavisi bulunmasa da sosyal hayata adapte olma açısından destekleri bulunmaktadır. Bu destekler öğrenme güçlüğü destek merkezinde verilir ve gerekli bilgileri buradan alabilirsiniz.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir