Özgül Öğrenme Güçlüğü Ne Demek? | Disleksi

Özgül Öğrenme Güçlüğü Ne Demek?

Özgül öğrenme güçlüğü nedir sorusu çocuk sahibi olan bütün yetişkinlerin cevabını bilmesi gereken bir konudur. Çünkü bu güçlük çocukluk yıllarında hatta daha öncesinde ortaya çıkmaktadır. Bu durumu erkenden fark etmek çocuğunuza fayda sağlayacaktır. Özgül öğrenme güçlüğü çocukta üç şekilde gözlemlenmektedir. Birinci olarak okuma güçlüğü yani disleksi olarak karmışımıza çıkar. İkincisi disgrafi yani yazma güçlüğüdür. Üçüncüsü diskalkuli yani yani matematik güçlüğüdür. Çocuklar bunlarla ilk olarak anaokulu ya da ilk okulda karşılaştıkları için bu dönemler özel öğrenme güçlüğünün olup olmadığını anlama açısından oldukça önemli bir dönemdir. Çocuk bunları yaparken zorluk çekiyorsa bir uzmandan yardım almakta fayda vardır.

Özgül Öğrenme Güçlüğü Çeşitleri

Özgül öğrenme güçlüğü tek tip bir güçlük değildir ve karşımıza farklı şekillerde de çıkabilmektedir. Özgül öğrenme güçlüğü doğuştan gelir ve yaşamı boyunca kişinin hayatında onu takip eder. Yetişkinlerde öğrenme güçlüğü bulunmaktadır. Özgül öğrenme güçlüğü makalelerde karşımıza şu çeşitler ile çıkar;

Disleksi (Okuma Bozukluğu); Hiç okuyamama, kelimeleri atlama, okuduğu metine kelime ekleme, kelimeleri ters çevirme, kelimeleri heceleyerek okuma olarak görülmektedir.

Disgrafi (Yazılı Anlatım Bozukluğu); Düşüncelerini yazıya dökme konusunda oldukça başarısızdırlar. Yazıları karmaşık, düzensiz, okuması zor haldedir. B-D sesleri gibi birbirine benzeyen harf ve sayıları birbirine karıştırırlar.

Diskalkuli (Matematik Bozukluğu) ; Dört işlemde yanlış hesaplama yapma, işlemleri tersten yapma, sayıları ezberleyememe, problemi anlayamama şeklinde görülmektedir.

Dispraksi (Sözel Olmayan Öğrenme Güçlüğü); Hareket koordinasyon eksikliği olarak bilinmektedir. Yani yaşıtlarına göre makası kullanamıyor veya kalemi düzgün tutamıyorsa yine şüphenenilmesi gereken bir konudur.

Afazi (Dil Bozukluğu); Dil merkezinde meydana gelen hasarlar sonucunda çocukta konuşma ve yazma zorluğu şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Özgül Öğrenme Güçlüğü Olan Ünlüler

Disleksi olan Türk sanatçılar da olmak üzere birçok ünlü kişilikte bulunmaktadır. Disleksi olan çocuklar hayatları boyunca başarısız değil başarılı da olabilirler. Örneğin oyunculuğu ile adından söz ettiren Aslı Enver disleksidir. Yine bilim adamı olarak bilinen Albert Einstein, Thomas Edison da disleksidir. Spor dünyasından Muhammed Ali, Yabancı oyunculardan da Tom Cruise’un disleksi olduğu bilinmektedir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir