Ritalin Nedir Ne İşe Yarar? | Disleksi

Ritalin Nedir Ne İşe Yarar?

Ritalin nedir ne işe yarar yan etkisi bulunur mu kullananlar tarafından merak ediliyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için kullanılan ve çocukların tedavisinde kullanılan kırmızı reçeteli bir ilaçtır. Bu ilacın etken maddesi aşırı uyku eğilimi olan çocuklarda uykuyu engellemek amacıyla kullanılan narkolepsi’dir. Merkezi sinir sistemini uyaran metilfenidat içeriğinde yer almaktadır. Ritalin kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bir ilaçtır. Dozu ve kullanım şekli hekim muayenesinde sonra ayarlanmalıdır ve bu ilaç kan testleri ile uygulanır. Çocuklarda büyümeyi olumsuz etkisi iştahsızlık, baş dönmesi, kusma, bulantı, baş ağrısı gibi yan etkiler yapabilir.  İlaç ruhsal çalkantılar oluşturulduğunda hekim önerisi ile ilacın kullanımını durdurmak gerekebilir. Ritalin nedir ne işe yarar sorusunun devamında ilacın ne için kullanıldığını söylemek gerekiyor. Konsantrasyon eksikliği yaşayan bireylerde odaklanma problemi olan çocuklarda aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği olan çocuklarda kullanılır. Saç yolmak, çalma, gündüz aşırı uyku, kronik yorgunluk hisseden çocuklarda ritalin kullanılmaktadır.

Ritalinin en önemli özelliği şikayetlerin türüne göre tam tersi etki oluşturuyor ise bu etkiden kurtulabilmek için ilacı oluşturduğu etki ile birlikte hekime başvurmak gerekir. Genel olarak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda kullanılan ilaç, narkolepsi sorunu için de kullanılmaktadır. Kırmızı reçete ile satılan ilaç ağız yoluyla alınır. Bazı kişilerde uykusuzluğa neden olurken kimilerinde de uykuya sebebiyet verebilir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir