Ritalinin Yan Etkileri Nelerdir? | Disleksi

Ritalinin Yan Etkileri Nelerdir?

Ritalin hem çocuklarda hem de yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavisi için kullanılan ve en yaygın ilaçlardan biridir. Ritalin hastalığın belirtilerini azaltmakla görevlidir. Bu yüzden dopamin ve norepinefrin üretimini hedef alan sinir sistemlerini uyarmaktadır. Ritalin her ne kadar bir uyarıcı olsa da DEHB tedavisinde kullanıldığı zaman konsantrasyon, dikkat eksikliği ve huzursuzluk gibi sorunları da büyük ölçüde iyileştirmektedir. ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi’nin bir raporuna göre 2016 yılından itibaren ortalama olarak 5 milyon çocuğa DEHB tanısı koyulmuştur.

DEHB tedavisinde Ritalin ilacı, kullanılan yöntemlerden sadece biridir. Ritalin ile birlikte hastaya özellikle davranışsal terapi programı da verilmektedir. Ayrıca Ritalin, narkolepsi tedabisinde de kullanılabilen bir ilaçtır.

Ritalin, tüm uyarıcı ilaçlar gibi reçeteli olarak satılmaktadır. Eğer reçeteniz yoksa ilacı eczanelerden alamazsınız. Ritalin ilacını yalnızca tıbbi gözetin altında kullanabilirsiniz. Ayrıca her ilaçta olduğu gibi Ritalin’i doktor kontrolü altında kullansanız bile yan etkileri görmeniz mümkündür.

Ritalin Yan Etkileri

Ritalin’in yan ektkileri arasında görme problemi olmasa bir az miktarda hastada bu etki görülmüştür. Ritalin’in en yaygın belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek nabız
  • Sinirlilik
  • Baş ağrısı
  • Huysuzluk

Ritalin Kullanımı

Ritalin kullanımı özellikle bazı çocuklarda büyümesi ve fiziksel gelişmeyi yavaşlatmaktadır. Fakat uzmanlar Ritalin’in çocuklar tarafından sürekli olarak kullanılmasına karşılar. Çünkü ilaca özellikle yaz aylarında ara vererek, doktorlar ilacın çocukları üzerindeki etkisini gözlemleyebilirler. Ritalin aynı zamanda diğer merkezi sinir sistemi uyarıcıları gibi bağımlılık yapabilecek bir ilaçtır. Bu yüzden yüksek dozda ritalin kullanımı sonrasında kanda bulunan dopamin miktarı artacak ve hastada bir öföri hissi ortaya çıkacaktır. Yüksek dozda ritalin kullanımı aşağıdaki sonuçlara yol açabilmektedir. Eğer yüksek dozda Ritalin kullanıyor ve aşağıdaki semptomlar sizde görülüyorsa en kısa süre içinde bir doktora görünmeli ve tıbbi destek almanız gerekmektedir.

  • Kafa karışıklığı
  • Nöbet geçirme
  • Sanrılar ve halüsinasyonlar
  • Duygudurum değiliklikleri
  • Titreme ve şiddetli seğirme hali

Ayrıca Ritalin kullanımı solunum sistemi ile ilgili sorunlar oluşturmakta ve sindirim sistemini hızlandırmaktadır. Dolaşım sistemini etkileyeceği için el ve ayak parmaklarında morarmalar görülmesi muhtemeldir.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir