Ritalinin Zararları Nedir? | Disleksi

Ritalinin Zararları Nedir?

Ritalin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu durumunda beyin kimyasallarını etkileyen bir ilaçtır. Dürtü denetimini kolaylaştıran bu ilaç aşırı hareketliliği azaltarak yoğunlaşmayı ve dikkati arttırır. Yoğun ve karşı konulmaz uyku nöbetleri ile devam eden narkolepsi hastalıklarının tedavisinde de ritalin kullanılmaktadır. Ancak ritalinin zararları nedir? bağımlılık yapıyor mu? Şeklinde pek çok soru işareti ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ritalin alerjisi olan bireylerde hipertiroidi, yüksek tansiyonu, anjina kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu gibi problemi olan hastalarda sakıncaları görülebilmektedir. Eğer bu durumlardan herhangi birisi bulunuyorsa doktorunuza bunu iletin herhangi bir yan etki doğurup doğurmayacağı ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmalısınız. Ritalin öneri, düşünme, alışkanlık riski de taşımaktadır. Bu sebeple ritalin yalnızca reçete ile kullanılabilecek bir ilaçtır. Özellikle geçmişinde uyuşturucu kullanmış ve bağımlılıkla ilgili şikayetleri olan bireylerde ritalin kullanımı ciddi risk taşır. Bu nedenle hekim önerisi ile ilacın kullanımına devam edilir.

Ritalinin En Tehlikeli Yan Etkileri

Ritalin hekim önerisi dışında kullanılmamalıdır. Hekim önerisi ile reçete edilerek kullanımının mümkün olması gerekiyor. Özellikle doğuştan kalp sorunu olan çocuk ve ergenlerde ritalin kullanımı ani ölümler ile sonuçlanabilir. Bir doğumsal kalp hastalığı varsa ilacı kullanmadan önce durumu doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Ritalin gebelik yaşayan bireylerde de sakıncalı olabilir. Hamileyseniz veya ilacı kullanıyorsanız ve hamile olduğunuzu bilmiyorsanız bu konu ile ilgili doktorunuza bilgi vermeniz gerekir. Emziren bebeğe zarar verebileceği bilinen ritalin anne sütünde tehlikeli olabilir. Ritalinin zararları nedir? öğrenmeli, hekim önerisi olmadığı takdirde bu tür durumlarda ritalin kullanımı durdurulmalıdır.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir