Yetişkin DEHB Nedir? | Disleksi

Yetişkin DEHB Nedir?

Yetişkin DEHB nedir denilecek olursa en kısa ifade ile çocukluk çağında başlayan ve tedavi edilmediği takdirde etkisi yaşamın tamamında görülen süregelmiş bir nöropsikiyatrik bozukluk olarak isimlendirilmektedir. Genetik faktörler bu problemin ortaya çıkmasında ve çözümlenmesinde etkili ve ileriki yaşlara taşınmasında önemlidir. İyi tanımlanmamış ve üzerine durulmamış DEHB ileriki yaşlarda da bireyin yaşamına maalesef olumsuz etki eder. Ancak iyi bir tedavi iyi tanımlanmış psikiyatrik bozukluk DEHB konusu ile ilgili olarak bu psiko terapi ile çözüme ulaştırılır. Hastalığın rahatsızlığı farklı dönemlerde farklı belirtilerin ön plana geçtiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle eğitmenler aile bireyleri hatta hekimlerin tepkileri de hastalık hareketlerine bağlı olarak kafa karışıklığı oluşturur.

Yetişkin DEHB nedir yaygınlık derecesi ne kadardır ülkemizde yaygınlık derecesi nedir? Merak konusu olmaktadır. Çocukluktan bu oran %8 olurken ergenlik döneminde DEHB yaşayanların oranı %6 erişkinlerde ise %4 olarak belirlenmiştir. Çocukluk çağında olan dikkat eksikliği ilk olarak okulla birlikte fark edilir. Sınıfta oyunlarda arkadaşlarıyla yoğun problem yaşamalarına neden olur. Bu problemin tedavi edilmemesi yaşın ilerlemesiyle daha farklı belirtilerle ortaya çıkar. Genellikle hiperaktivite bozukluğu erkekler için yaygın gibi görülse de kızlarda ve bayanlarda da ortaya çıkabilmektedir. Erişkin dönemde bir kural olarak psikiyatri erişkin yaşamın karmaşıklığı çocuklardan farklı olarak incelenir. Hastalığın tedavisi nörobiyolojik zemine sahip olan DEHB için ilaç tedavileri ve psiko terapi ile desteklenmelidir ilaçlar erişkinlerde tıbbi ve ruhsal eş tanılar ile gözlenerek uygulanır.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir