Yetişkin DEHB nedir? | Disleksi

Yetişkin DEHB nedir?

DEHB, toplumlarda yüzde 5 ile yüzde 7 arasında görülmektedir. Çocukluk döneminde başladıktan sonra yüzde 60 bir ihtimalle yetişkinlik döneminde de devam etmektedir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu veya kısaca DEHB, kişide çocukluktan başlayarak kişinin yaşamı boyunca sürekli olarak gelişen bir nöropsikiyatrik bir bozukluktır. DEHB oldukça iyi tanımlanna bir psikolojik bozukluktur fakat buna rağmen, DEHB tanısı ile ilgili ön yargılar ve psikiyatrik tanılar, Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun tam olarka doğru bir şekilde anlaşılmasına engel olmaktadır.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

DEHB belirtileri her dönem farklı olabilmektedir. Mesela hasta bir dönem boyunca sürekli olarak eşyalarını kaybediyorsa, başka bir dönemde ise sürekli olarak dikkatini korumakta sıkıntı çeker. Fakat aşağıdaki belirtilerden birden fazlası hasta sürekli olarak görülmektedir. Çocukluk döneminde başlayan DEHB belirtileri, hastanın yaşı ilerledikçe daha da fazla ve şiddetli görülmeye başlamaktadır.

  • Organizasyon ve koordinasyonda sorun yaşamak
  • Dikkati korumada sıkıntı
  • Eşyaları kaybetmek
  • Günlük işleri unutmak
  • Dikkatin kolayca kopması
  • Verilen komutları izlemede güçlük çekmek

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi

Psikiyatristler DEHB hastalığının genetik nedeninin nörobiyolojik bir hastalık olduğunu ve aynı zamanda DEHB tedavisi için en önemli olan şeyin en uygun ilaç kullanımı olduğunu savunmaktadırlar. Ayrıca DEHB tedavisi sürecinde ilaç kullanımının yanında dikkat arttırma, play attention, nourofeedback ve bilişsel – davranışçı terapi gibi eğitim programları da uygulanmaktadır. Bu sayede hastanın iyileşme süreci önemli ölçüde kısalmaktadır.

DEHB Neden Olur?

Günümüzde bilim insanları DEHB neden olur sorunun yanıtını hala aramaktadırlar. Fakat genel sebeplerin arasında sosyal faktörler ön plana çıkmaktadır. DEHB olan çocukların ebeveynleri zaman zaman çocuklarını kontrol edemedikleri için kendilerini suçlamaktadırlar. Fakat ebeveynlerin rolünün etkisinin DEHB üzerinde ne gibi bir etkisi vardır bu hala bilim insanları tarafından bir araştırma konusudur. Aynı zamanda DEHB olan çocukların ebeveynlerin rolü, çocuklara destek olma konusunda oldukça büyüktür.

Sitikolin ve Omega 3(DHA) içeriğine sahip Cerebramax® hakkında bilgi almak için www.cerebramax.com.tr adresini ziyaret ediniz.
Tek yetkili online satış sitesi www.farmaturk.net üzerinden vereceğiniz siparişlerinizde ücretsiz kargo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir